Polskie przedsiębiorstwa obawiają się odległości.

01-12-2015

Drobne przedsiębiorstwa oraz nie wielkie polskie firmy rzadko decydują się na eksport poza Unie Europejską – tak wynika z danych przeprowadzonych na zlecenie UPS na przeszło 8 tys. właścicieli małych i średnich działalności gospodarczych z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski i W. Brytanii.

Z opublikowanych przez „Puls Biznesu” wyników badań, tylko13 proc. europejskich małych i średnich przedsiębiorstw eksportuje poza Unię. Największy taki eksport pochodzi z rynku belgijskiego – 16 proc. badanych firm, zaś najmniejszy polski – 9 proc.

Przedsiębiorcy małych i średnich firm z naszego kontynentu najchętniej eksportują do krajów Unii Europejskiej – od 87 do 100 proc. badanych eksporterów, a najrzadziej poza Unię. Największym eksporterem swoich towarów jest Wielka Brytania – 31 proc. spośród badanych, a najmniejszym Polska – 3 proc.

Spośród rynków europejskich nie będących członkami Unii Europejskiej, popularnymi kierunkami eksportowymi są m.in. Szwajcaria, Turcja, Rosja i Białoruś, a dalej – Stany Zjednoczone oraz Chiny i Kanada