Niszczarka – dlaczego każda firma powinna ją posiadać?

17-02-2016

Nie będzie problemem znalezienie biura, w którym nieraz pojawiła się konieczność pozbycia się dokumentów tak, aby nikt nie był już w stanie nic z nich odczytać. Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym rozwiązaniem było skrupulatne tarcie kolejnych kartek na drobne kawałeczki. Dzisiaj sprawa jest dużo prostsza – wystarczy sięgnąć po niszczarkę do dokumentów, która jest urządzeniem niezwykle przydatnym.

Czy niszczarka musi znaleźć się w każdym biurze?

Niszczarka do dokumentów, obok komputerów i drukarek, to jedno z tych urządzeń, bez którego trudno dzisiaj wyobrazić sobie pracę. To właśnie dzięki niej można szybko zniszczyć te dokumenty, które są już niepotrzebne, a jednocześnie nie mogą dostać się w niepowołane ręce. Wprawdzie można to zrobić ręcznie, wykorzystując do tego celu własne palce i nożyczki, ale zajmie to o wiele więcej czasu. Niszczarka usprawnia więc pracę w biurze, a jednocześnie stoi na straży tajności dokumentacji.

Podstawa prawna

Wszystkie dokumenty, które zawierają jakiekolwiek dane osobowe (a więc na przykład faktury, wyciągi z banków, oświadczenia itp.), muszą być stosownie chronione. Taki obowiązek nakłada na nas Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która obowiązuje w Polsce od 1997 roku. Bardzo ważne jest więc, aby tego typu dokumenty nie wyszły poza firmę, a tym samym nie dostały się w niepowołane ręce. Warto pamiętać, że osoby, które łamią zapisy ustawy, podlegają karze. Może to być grzywna, kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia. W tym ostatnim wypadku może zapaść wyrok skazujący nawet na dwa lata bezwzględnego więzienia. Lepiej więc zaopatrzyć się w niszczarkę i uniknąć choćby minimalnego ryzyka, że możemy nagle stać się przestępcami.

Różne rodzaje niszczarek

Zanim udamy się do sklepu po kupno niszczarki, powinniśmy wiedzieć, że dzisiaj do wyboru mamy aż trzy podstawowe jej rodzaje. Wyróżnia się niszczarki:

  • osobiste;
  • biurowe;
  • duże i wyspecjalizowane.large_8240large_5009-2CC

Zdecydowana większość dostępnych na rynku niszczarek to urządzenia, które umożliwiają nam zniszczenie tych dokumentów papierowych. Można jednak zakupić modele, które poradzą sobie nawet z dyskietkami czy płytami CD.

large_2270

Dzięki temu są one jeszcze bardziej efektywne i charakteryzują się szerszym zakresem zastosowań. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie część istotnych danych gromadzona jest na tego rodzaju nośnikach. Wysokiej jakości modele radzą sobie nawet z tymi kartkami, które spięte zostały spinaczami czy zszywkami. Jest to duże ułatwienie – aby zniszczyć dokumenty, nie trzeba ich najpierw rozpinać.

W wyborze niszczarki nie bez znaczenia są następujące parametry:

  • ostre noże tnące, które nie pozostawią niepodocinanych kartek;
  • zespoły napędowe noży solidnie zabezpieczone, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia dłoni w czasie korzystania z niszczarki;
  • silniki zapewniające efektywną pracę, a jednocześnie nie pobierające zbyt dużo prądu.

Ogromne znaczenie ma także wydajność urządzenia, a więc to, ile kartek papieru na minutę jest w stanie zniszczyć.