Niezbędniki na stanowisku pracy – księgowa

15-02-2020

Ten, kto prowadzi swoją firmę wie, jak ogromne znaczenie ma w niej rzetelna księgowa. Oprócz jej kalkulacyjnych umiejętności, niezbędne do pracy są odpowiednie urządzenia i akcesoria, które w skuteczny sposób pomogą w nadzorowaniu rachunków firmy.

Zakres obowiązków księgowego a niezbędne wyposażenie

Praca księgowej to niezmierne odpowiedzialne zajęcie. Osoba na tym stanowisku przede wszystkim dba o to, by firma wywiązywała się ze swoich obowiązków w stosunku do urzędu skarbowego. Bezbłędna kalkulacja oraz opanowanie, bezbłędność i dokładność to cechy którymi powinna cechować się dobra księgowa. Do swoich zadań będzie zatem potrzebować równie precyzyjnych urządzeń. Na pewno przydadzą się komputer z profesjonalnym programem do obliczeń rachunkowych, ale także kalkulator, drukarka, fax czy teczki do archiwizacji.

Urządzenie biura księgowej

Miejsce pracy księgowej powinno sprzyjać bezbłędnemu wykonywaniu obowiązków. Na pewno należy zadbać o odpowiednie meble, które pomieszczą liczne teczki z posegregowanymi dokumentami, a także biurko i wyprofilowane do niego krzesło, które pomoże zadbać o prawidłowy komfort pracy. Warto tak zaplanować rozłożenie przedmiotów na biurku, by nie rozpraszały księgowej podczas codziennej pracy. Jeśli do biura przychodzą klienci, zadbajmy o harmonijny wygląd pomieszczenia – najlepiej by było w stonowanych, przyjemnych dla oka barwach.

Kalkulator dla księgowej

Jednym z przydatnych urządzeń dla księgowej jest kalkulator. Oczywiście w codziennej pracy korzysta z zaawansowanych programów komputerowych niezbędnych do rzetelnych obliczeń. Jednak tradycyjny kalkulator zawsze warto jest mieć pod ręką do drobnych obliczeń. Można zaopatrzyć się w proste urządzenie lub te bardziej zaawansowane z dodatkowymi funkcjami. Kalkulator będzie też świetnym prezentem dla księgowej. Można znaleźć taki, który trafi w jej gust i oprócz swych podstawowych funkcji będzie również cieszył oko.

Urządzenia biurowe dla księgowej

Urządzenia biurowe dla księgowej nie różnią się specjalnie od podstawowych urządzeń w każdym dobrze prosperującym biurze. Na pewno miejsce pracy księgowej warto wyposażyć w komputer, drukarkę ze skanerem oraz kserokopiarkę. Pamiętajmy, że księgowa przechowuje i pracuje z wieloma poufnymi dokumentami, tak więc warto, by w wyposażeniu znalazła się również niszczarka. Od czasu do czasu może przydać się bindownica czy laminator.

Archiwizacja dokumentów księgowych

Jednym z ważnych obowiązków każdej księgowej jest archiwizacja dokumentów. Warto wiedzieć, że – w zależności od rodzaju dokumentów – należy przechowywać je do kilku a nawet kilkunastu lat. Należy więc zapewnić im odpowiednie miejsce i posegregować je w taki sposób, by w razie potrzeby móc łatwo je odszukać. W archiwizacji pomogą nam segregatory ze specjalnymi przegródkami i boczną etykietą, dzięki której będziemy je mogli łatwo uporządkować i posegregować według ważności. Aby ułatwić sobie pracę, można też stworzyć porządek segregacji i np. podzielić dokumenty do teczek o poszczególnych kolorach, np. te z roku 2016 będą w kolorze zielonym, a te z 2017 w kolorze niebieskim itp.

Pamiętajmy, że sama wiedza i umiejętności księgowej nie wystarczą, by rzetelnie wykonać swoją pracę. Oprócz posiadanych już cech, warto stworzyć jej jak najlepsze warunki do pracy.