Laminatory i bindownice – do czego służą i jakie najlepiej wybrać?

26-08-2015

Laminatory i bindownice to dwa urządzenia niezbędne niemal w każdym biurze. Do czego służą, jakie są ich rodzaje i w jaki warto zapatrzeć nasze miejsce pracy?

Laminatory

Podczas pracy, może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek, w którym mogą ucierpieć bardzo ważne dokumenty. Mogą zostać zalane wodą albo kawą, albo po prostu z biegiem czasu kartki zawierające ważne informacje, po które sięgamy niemal codzienni, po prostu ulegną zniszczeniu. Co możemy zrobić, aby ochronić nasze dokumenty? W takiej sytuacji warto sięgnąć po laminator. Jest to proste w obsłudze urządzenie, którego rolą jest zabezpieczanie ważnych dokumentów przed ewentualnym zabrudzeniem, zżółknięciem zamoczeniem, zniszczeniem czy sfałszowaniem. Zasada działania laminatora jest prosta. Dokument, który chcemy zabezpieczyć wkładamy w specjalna folię o wymiarach dostosowanych do jego wielkości, następnie włączamy napęd maszyny do laminowania i po jej nagrzaniu do odpowiedniej temperatury, dokument przepuszczamy przez specjalną szczelinę. Tworzywo wtapia się w niego podczas przejścia przez maszynę, dając ochronę przed zabrudzeniem i zniszczeniem.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając laminator do naszego biura?

Przede wszystkim na rozmiar papieru w jakim będą dokumenty przeznaczone do laminacji. Laminatory dzielną się na dwa rodzaje, pierwszy z nich i najbardziej popularny to laminatory o formacje A4, w których szerokość laminacji wynosi 230 mm, np.:

big_citylamA4Drugi rodzaj laminatorów jest przeznaczony do laminowania dokumentów o szerokości 330 mm i są to laminatory o formacie A3 np.:

big_sleedlam_a3

Drugim aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest wydajność laminatora, czyli szybkość laminacji. Do dużego biura najlepiej wybierać urządzenia, które cechuje największa szybkość.

Czym jest bindowanie?

Bindowanie to jeden z najprostszych sposobów na oprawianie dokumentów przy pomocy odpowiednich grzbietów. W tym celu wykorzystuje się bindownice. Dzięki szerokiemu asortymentowi okładek i grzbietów, możemy nadać dokumentacji firmowej atrakcyjny wygląd. Należy pamiętać, że w zależności od tego, jakimi grzbietami i okładkami chcemy się posługiwać w biurze możemy wybierać odpowiedni model urządzenia.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając bindownicę? Przede wszystkim rodzaj używanych grzbietów. Dwa najpopularniejsze to:

- grzbiety plastikowe są bindowane za pomocą bindownic grzebieniowych np.:

large_herkules_plus

-grzbiety drutowe, do których odpowiednie są bindownice drutowe np.:

 large_wire_jumbo

Drugą ważną rzeczą, którą powinniśmy uwzględnić dokonując wyboru urządzenia jest wielkość dokumentów, które będziemy bindowali. Najpopularniejsze modele są przeznaczone do dokumentów o maksymalnej grubości 90 kartek, ale dostępne są także modele oprawiające pliki o wielkości nawet ponad 400 kartek np.:

 big_maxi_bingo

Kolejną cechą urządzeń jest ilość kartek, jakie dziurkują jednocześnie. Tutaj możemy wybierać spośród urządzeń dziurkujących od 10 do nawet 100 kartek jednocześnie. I tutaj uwaga – producenci podając ilość arkuszy papieru o grubości 70 g.

Przy wyborze powinniśmy także zdecydować czy urządzenie będzie kierowane ręcznie za pomocą dźwigni, czy zależy nam na czasie i wolimy urządzenie elektryczne niewymagające siły mięśni, aby przedziurkować pliki kartek. Ten drugi rodzaj jest przeznaczony szczególnie do biur, w których binduje się całe stosy dokumentów, np.:

large_tb_250