Flipchart – dlaczego warto mieć w biurze?

04-01-2020

Praca w biurze wielokrotnie wymaga organizacji różnego rodzaju zebrań, podsumowań i zbierania wniosków. Jak zrobić je w sposób czytelny i widoczny dla większej grupy pracowników? Z pomocą przychodzi nam flipchart.

Flipchart – co to takiego?

Flipchart to nic innego jak niezwykle przydatne urządzenie konferencyjne w postaci tablicy demonstracyjnej. Jej zaletami są lekkość, możliwość regulacji wysokości, poręczność w przenoszeniu oraz łatwość w zmienianiu zamieszczanej na niej treści. Wyróżnia się dwoma rodzajami suchościeralnej powierzchni do pisania. To, którą z nich wybierzemy, zależy od naszych potrzeb i częstości korzystania z urządzenia. Bardzo często taki flipchart wyposażony jest w półkę na pisaki, zacisk na papier i blok z papierem ksero.

Rodzaje flipchartów

Ze względu na rodzaj powierzchni najczęściej spotyka się dwa rodzaje flipchartów. Pierwszy z nich ma ją niemagnetyczną, dzięki czemu umożliwia pisanie markerami lub mocowanie na niej specjalnego papieru ksero. Drugi rodzaj jest magnetyczny, co ma tę zaletę, że umożliwia mocowanie na niej dodatkowych elementów, np. kolejnych pomysłów pracowników zebranych podczas tzw. burzy mózgów. Mamy również flipcharty o różnej budowie – na kółkach, który ułatwia szybkie przemieszczanie lub na trójnożnych stelażu.

Flipchart – do czego służy?

Samo słowo flipchart powstało ze złożenia dwóch angielskich słów: “flip” w znaczeniu przerzucać (kartki) i “chart”, czyli sporządzać wykres lub przedstawiać coś za jego pomocą. Znaczenie tych słów wiąże się zatem z zastosowaniem flipchartu. Za jego pomocą możemy przedstawiać zebrane przez pracowników firmy dane czy zapisywać pomysły. A wszystko to w szybki i przejrzysty sposób.

Flipchart – po co?

Flipchart jest jednym z tych niepozornych urządzeń, które możemy wykorzystać do wielu kreatywnych zastosowań. Przede wszystkim będzie służyć w codziennej pracy, np. możemy na nim zapisywać zadania do wykonania na dany dzień czy tydzień. Będą one łatwo widoczne, a my będziemy pamiętać o celach. Flipchart przyda się również podczas zebrań w biurze, przedstawiania wyników pracy, reklamowania, np. poprzez wywieszenie plakatów o nadchodzących wydarzeniach czy też podczas zbierania i zapisywania pomysłów pracowników.

Papier ksero, blok do flipchartów – jaki wybrać?

Wybór papieru ksero do flipchartów w dużej mierze uzależniony jest od naszych potrzeb. Producenci oferują specjalne bloki, które różnią się między sobą gramaturą, liczbą i wielkością kartek, fakturą czy też ilością otworów do powieszenia na hakach. Mamy też papier ksero kolorowy, który będzie przydatny zwłaszcza w tych sytuacjach, w których będziemy chcieli zwiększyć kreatywność pracowników. Do wykresów pomocny będzie papier ksero w kratkę, a do zapisków słownych – szerokie linie. Najbardziej uniwersalny będzie jednak gładki biały papier ksero.

Flipchart to niezwykle praktyczne urządzenie, które uporządkuje codzienną pracę w biurze. Warto mieć je w firmie i za jego pomocą motywować pracowników do kreatywnej pracy.