Coworking – nowy sposób pracy

01-12-2015

Biuro do wynajęcia, czyli popularny coworking, to sposób na to, aby niewielkim kosztem zapewnić sobie profesjonalne i optymalne miejsce do pracy. Wynajęcie przestrzeni w biurze, w którym pracują również inne osoby, zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Zamiast wykonywać swoje obowiązki w domu, lepiej postawić na coworking – rozwiązanie, które pozwala na przebywanie z ludźmi.

Zalety tego rozwiązania

Coworking to propozycja, która niesie ze sobą cały szereg zalet. Do tych najważniejszych zalicza się:

  • poprawę wizerunku swojej działalności;
  • oszczędność pieniędzy;
  • doskonale przygotowane zaplecze do pracy;
  • networking;
  • ogromna wygoda połączona z niezależnością;
  • możliwość poznania nowych, ciekawych osób;
  • pewność, że praca zostanie w pracy, a dom będzie miejscem odpoczynku i relaksu.

Decydując się na coworking, nie musimy inwestować w wynajmowanie drogiej powierzchni biurowej. Dzielenie biura z innymi osobami pracującymi w ten sam sposób to ogromna oszczędność pieniędzy, a jednocześnie możliwość korzystania z najwyższej jakości sprzętu biurowego. Osoba wynajmująca powierzchnię, nie musi zaprzątać sobie głowy kwestiami związanymi z administrowaniem biurem – jest to kolejny plus, którego nie da nam wynajęcie biura w sposób samodzielny.

Coworking to doskonała okazja do poznania nowych osób, z którymi można dzielić się wiedzą, pomysłami i doświadczeniem. Analiza przypadków pokazuje, że bardzo często coworkerzy decydują się na tworzenie wspólnych projektów, osiągając tym samym jeszcze lepsze rezultaty swojej pracy.

Wynajmowanie coworkingowej powierzchni to również ogromna wygoda. Nie trzeba martwić się zatrudnianiem sprzątaczki. Administrator biura dba o to, aby zawsze panował w nim porządek. Do tego dochodzi ogromna niezależność i swoboda, co uważa się za jedne z najważniejszych cech coworkingu.

Rozwiązanie to cieszy się największą popularnością wśród tak zwanych freelancerów, którzy zamieniają własny dom na coworking. Tym samym pracę pozostawiają w biurze, a w domu mogą poświęcić się w pełni rodzinie i relaksowi. Trudno o taki balans wtedy, kiedy nasz dom jest jednocześnie miejscem naszej pracy. Dzięki temu coworking pozwala zachować higienę pracy, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i skutecznie zapobiega powstawaniu zjawiska wypalenia zawodowego. Może również skutecznie uchronić nas przed rozmaitymi konfliktami rodzinnymi.

Czy coworking ma jakieś wady?

Tak jak wszystko, tak również coworking nie jest pozbawiony wad. Specjaliści wskazują jednak, że w tym wypadku wada jest w zasadzie tylko jedna. Czas, który poświęcaliśmy pracy, wykonując ją w samotności, może nagle ulec wydłużeniu. Decydując się na coworking, zyskujemy towarzystwo innych ludzi, którzy nieraz mogą zajmować się czymś mocno zbliżonym do naszej pracy. W efekcie nie trudno o rozbudowane konwersacje, które naprawdę mogą zabrać dużo czasu. A wtedy może okazać się, że będziemy musieli pracować po godzinach. Poradzić można sobie z tym jednak, wypracowując ogromny poziom samodyscypliny. A z tym freelancerzy nie powinni mieć przecież większego problemu.